Jaký je rozdíl mezi HHC a THC?

Jistě jste již slyšeli o novince HHC neboli hexahydrokanabinolu nebo též hexahydrocannabinolu. Víte ale, jak se odlišuje od THC, jaké jsou rozdíly působení na organismus oproti THC a jestli je možné ho legálně pořídit v České republice?  Nejen to se dozvíte v dnešním článku. 

Co je to HHC a jak vzniká?

HHC (hexahydrokanabinol, hexahydrocannabinol) je látka, která se přirozeně vyskytuje v konopí. Svým chemickým složením se velmi podobá THC, avšak jeho síla není taková, jako je tomu u THC. Předpokládá se, že má zhruba 70–80% sílu THC.
Přirozený výskyt HHC v rostlině konopí je velmi nízký, a tak se získává hydrogenací THC. V praxi to znamená, že výrobci HHC vyextrahují THC, chemicky ho obohatí o atomy vodíku, vystaví ho zinkovému či niklovému katalyzátoru, a tím ho přemění na HHC. HHC je díky většímu množství vodíku stabilnější a odolnější proti UV záření a teplu než THC. 

Rozdíly mezi HHC a THC

Jak je to s chemickým rozdílem mezi THC a HHC už víme, jak ale díky tomu působí HHC jinak na lidské tělo než THC?

HHC na každého uživatele působí trochu jinak, a to i díky různé kvalitě používaného HHC. Obecně vzato je ale HHC lepší volbou než THC, jelikož jsou u něj sníženy negativní účinky, které je možné pozorovat při užívání THC.

Obě zmíněné látky mohou uživatele dovést k uvolnění, odstranění či zmírnění stresu, tlumení depresí a úzkostí či zlepšení kvality spánku především ve chvíli, kdy jedinci trpí nespavostí. Avšak s nespavostí je to u HHC sporné. Existují jedinci, na které naopak působí HHC opačně a mají problém se spánkem.

Velkým přínosem působení HHC na lidské tělo jsou jeho protizánětlivé účinky, pomáhá ulevit od bolesti a podněcuje kreativitu včetně lepšího soustředění. Jak THC, tak i HHC vyvolávají u lidí pocit euforie, štěstí a pozměněného vnímání okolního světa. 

Jaké jsou výhody HHC oproti THC?

Výhodou HHC oproti THC je to, že nezpůsobuje takovou suchost očí a úst, což může být negativním účinkem THC u některých jedinců. Uživatelé THC se mohou setkat s paranoidními myšlenkami, což se u HHC stává jen zřídkakdy. I přes zmíněné pozitivní účinky je však zapotřebí přistupovat k HHC s opatrností. Na každého jedince totiž může působit trochu jinak. Někteří jedinci stejně jako u THC i u HHC mohou bojovat s problémy jako jsou záchvaty kašle, nadměrné pocení, plicní potíže nebo mdloby. 

Je HHC v České republice legální?

Jelikož je HHC z rostlin konopí získáváno přírodní formou hydrogenace, je narozdíl od THC v České republice aktuálně legální a je možné ho využívat k dalšímu zpracování. Koncový prodávaný produkt však nesmí překročit zákonem stanovenou hranici 1 % THC.

HHC je možné zakoupit v různých formách. Seženete ho nejčastěji v podobě HHC květů, HHC olejů, HHC extraktu či e-liquidů do vapovacích per a voporizérů. Koupit ho ale také můžete ve formě cukrovinek stejně jako například další kanabinoid CBD. 

Shrnutí: Je lepší HHC nebo THC?

Podle zmíněných faktů se zdá být HHC přínosnější pro lidské tělo než THC. Podle uživatelů jsou však jeho účinky slabší než u THC. Na druhou stranu je ale HHC v České republice aktuálně legálně dostupné a pravděpodobně oproti THC bude po jeho užití výsledek drogového testu negativní. To však nelze díky nepatrným rozdílům v chemickém složení říci s jistotou, a proto buďte vždy i s jeho užíváním opatrní a neprovádějte po jeho užití aktivity, které vyžadují vyšší soustředěnost.

Používáme ověření věku Adulto